West Virginia Golden Horseshoe
MINERAL COUNTY WINNERS
1931 - PRESENT
1931
Mable Lyon, Piedmont
Guy Lewis, Lincoln
Ruth Tyler, Keyser
1932
Jane Gibson, Keyser
Fred Brown, Piedmont
1933
Margaret Shockey, Keyser
Jane Thatcher, Keyser
1934
Frances McNeer, Ridgeley
Edna Fleek, Keyser
1935
Whitney Rouzer, Keyser
Virginia Rogers, Keyser
1936
Evelyn Miller, New Creek
Eugene Brooks, Lincoln
Hartsel McCue, New Creek
1937
Margaret Bosley, New Creek
Donald Johnson, Lincoln
Lillian Warnick, Keyser
1938
Betty McNeil, New Creek
Arnold Campbell, Howard
Robert Logan, Keyser
John Staggers, Keyser
1939
Eloise Twigg, Keyser
Lillian Redman, Howard
Joe Blundon, Keyser
Leta Spangler, Ridgeley
1940
Jean Borror, Keyser
Mildred Malone, Howard
David Bosley, New Creek
Ernestine See, Keyser
1941
Charles Renick, Keyser
Elinor Kiser, Keyser
Charmaine Johnson, Keyser
Charles Washington, Lincoln
1942
Katrina Swecker, Keyser
Michael Mauzy, Keyser
Elizabeth Cook, Keyser
John Reed, Burlington
1943
Tom Collins, Keyser
Kenneth Doll, New Creek
Miriam Reed, Burlington
Charles R. Spooler, Wiley Ford
1944
Betty Ann Snyder, Burlington
Virginia Swecker, Keyser
Raymond Rotruck, New Creek
Patricia Young, Keyser
1945
Joyce Burgess, New Creek
Byron Dennison, Keyser
Howard Hastings, Keyser
Bill Vandiver, Burlington
1946
Gibson Jaworek, Keyser
Charles Bonar, Burlington
Mitzi Lu Kiser, Keyser
Addie McLaughlin, Keyser
1947
John Dennison, Keyser
Doris Bane, Burlington
James Oates, Burlington
Delores Stickley, Burlington
1948
Reeves Taylor, Keyser
John Bosley, New Creek
Snowden Eisenhower, Burlington
Maurice Perry, Howard
1949
Joseph Reed, Burlington
Charles Barbe, Keyser
Clinton Rogers, Keyser
Eddie Chapman, Keyser
1950
Howard Hall, Burlington
Ann Davis, Keyser
Thelma Shirley, Burlington
Paul Kane, Howard
1951
Jean Kight, Keyser
Carol Sue Ashby, New Creek
Thomas Melody, Keyser
Delvinia Evans, Burlington
1952
Janet Bane, Burlington
Norma Baker, Piedmont
Gloria Carder, Wiley Ford
Ruby Davis, Keyser
1953
Elizabeth Reed, Burlington
Eddie Evans, Elk Garden
Norma Shumaker, New Creek
Joe Etta Kiggins, New Creek
1954
Anne Drane, Piedmont
Randolph Pifer, Keyser
Robert Staggs, New Creek
Lee Ann Clark, Keyser
1955
James Bosley, New Creek
Patrick Mason, Elk Garden
Frank Reed, Elk Garden
Rupert Bosley, New Creek
Clifford Bosley, New Creek
1956
Denny Avers, Keyser
James Stonestreet, New Creek
Oscar Lease, New Creek
John Rogers, Keyser
1957
Scott Bosley, Keyser
Janet Rexrode, Burlington
Kermit Becker, Piedmont
Ernest Miller, New Creek
1958
Rebecca White, Piedmont
Dennie Alderton, Elk Gardcen
Dinah Wells, Keyser
Mary Louise Miller, Keyser
Paul Gates, Piedmont
1959
Dorothy Sarafino, Piedmont
Francis Lymburner, Keyser
Harry Drane, Piedmont
Helen Parker Hanlin, Keyser
1960
Gary Milleson, Fort Ashby
Patty Farris, Elk Garden
Elaine Welch, Burlington
James Shaver, Piedmont
1961
Christine Payne, Keyser
Roy Whipp, Burlington
Carole Calemine, Keyser
James Bosley, New Creek
1962
Kathryn Davis, Keyser
Merry Milleson, Fort Ashby
Barbara Burgess, Elk Garden
Linda McLaughlin, Keyser
1963
David Chapman, Keyser
William Shank, Keyser
James Tasker, Keyser
Kelley Varner, Keyser
1964
Thomas Sirk, Keyser
Robert Shank, Keyser
Joanne Coffman, New Creek
Henry Gates, Piedmont
Susan Cannon, Ridgeley
1965
Janice Veach, Burlington
James Pritts, Elk Garden
Bonnie Steward, Keyser
Gary Stickley, Keyser
Steven Herbaugh, Ridgeley
1966
David Anderson, Keyser
Deborah Long, Keyser
Kenneth Bennett, Fort Ashby
Janet Slates, Fort Ashby
Roger Shears, New Creek
1967
Barbara Crone, Fort Ashby
Patsy McDonald, Fort Ashby
Charles Deremer, Fort Ashby
Beverley Nelson, Keyser
1968
Nancy Leatherman, Burlington
Richard Raines, Fort Ashby
Brenda Beam, Fort Ashby
Katherine Harvey, New Creek
1969
Robert Whipp, Burlington
Anita Friend, Fort Ashby
Stephen Dolly, Keyser
Terri Randalls, Keyser
1970
Jerri Welsh, Fort Ashby
Mary Williams, Fort Ashby
Anthony Haywood, Keyser
Stephen Powell, Ridgeley
1971
Vera Bonar, Burlington
Robert Shobe, Burlington
Joseph Mason, Fort Ashby
Joseph Alkire, Fort Ashby
1972
David Nield, Keyser
Jeffrey Kessel, Keyser
Timothy Sirk, Keyser
Peggy Johnson, New Creek
1973
Christopher Douthitt, Fort Ashby
David Welker, Fort Ashby
Susan Staggers, Keyser
Elizabeth Steward, Keyser
1974
Lloyd Sowers, Elk Garden
Kathy Dayton, Fort Ashby
Mary Murphy, Keyser
Donald Wolford, Ridgeley
1975
Dana Crone, Fort Ashby
Mark Garrison, Fort Ashby
Mike Nield, Keyser
Jerry Eisenhour, New Creek
1976
Paul Amtower, Keyser
Neil Whiteman, Keyser
Frances Jean Edel, Keyser
Kent Wagoner, Fort Ashby
1977
Michael Gustafson, Keyser
Charles Junkins, Keyser
Michael Rosedale, Keyser
Carl Smith, Keyser
1978
Michele Clayton, Fort Ashby
John Smith, Fort Ashby
Kurt Funderburg, Keyser
Stephen Garretson, Keyser
1979
Mary Hunsicker, Ridgeley
Cathy Smith, Keyser
Lori See, Keyser
Kelly Arnold, Keyser
1980
Kevin Mon, Keyser
Greg Pratt, Keyser
Harry Shank, Keyser
Lincoln Wilkins, Keyser
1981
Ken Alkire, Fort Ashby
Elizabeth Herriott, Fort Ashby
David Carriger, Keyser
David Morris, Keyser
1982
Jamie Hott, Fort Ashby
Carrie Ann Milleson, Fort Ashby
James Courrier, Keyser
Jody Obenshain, Keyser
1983
Bethany Ammons, Fort Ashby
Matthew Batchelor, Fort Ashby
George Herriott, Fort Ashby
Renae Walker, Fort Ashby
1984
Krista Brenneman, Fort Ashby
Tammy Housden, Fort Ashby
Randall Mangold, Keyser
Stacey Shook, Keyser
1985
Brian Grose, Fort Ashby
Raymond Barr, Keyser
James Broome, Keyser
1986
Brian Howard, Fort Ashby
Joshua McCoy, Fort Ashby
Harold Lambert, Keyser
Anne Rembold, Keyser
1987
Gregory Farris, Fort Ashby
Chris Haggerty, Fort Ashby
Jack Barr, Keyser
Rodney Mangold, Keyser
1988
Laura Brenneman, Fort Ashby
Bridget Ammons, Fort Ashby
Rhonda Ferrebee, Keyser
Patricia Bean, Keyser
1989
Trisha Kalbaugh, Keyser
Crystal Day, Elk Garden
Andrew Linthicum, Fort Ashby
Mara Campbell, Keyser
1990
Kenneth Freeland, Ridgeley
Christina Keplinger, Keyser
Michael Royce, Keyser
Elizabeth Martin, Fort Ashby
1991
Edgar Leatherman, Keyser
Heather Tasker, Keyser
Elizabeth Dayton, Fort Ashby
Michael Wagoner, Fort Ashby
1992
Ronald Wagoner, Fort Ashby
Christopher Kurtz, Home Schooled
Amy Mussen, Keyser
Rebecca Rummer, Keyser
1993
Rebecca Dayton, Frankfort
Devan Kessel, Keyser
Mark Roberts, Keyser
Andrew Wiseman, Keyser
1994
Brian Ely, Frankfort
Andrea Frush, Keyser
Nathaniel Kesner, Keyser
Matthew O'Hara, Keyser
1995
Holly Cannon, Keyser
Katie Coleman, Keyser
Gaynor Cosner, Frankfort
Jamie Tabler, Frankfort
1996
Rachel Armentrout, Keyser
Kathryn Clay, Keyser
Brad Fleming, Keyser
Kane Maiers, Frankfort
1997
Erin Lawrence, Keyser
Bruce Ludwick Jr., Keyser
Kevin Melody, Keyser
Deirdre Robertson, Keyser
1998
Carrie Barrick, Keyser
Daniel Seldomridge, Keyser
Swati Shroff, Keyser
Amanda Triplett, Keyser
1999
Kevin Brockett, Frankfort
Lauren Hutzell, Frankfort
Michael Minnich, Keyser
Rae Self, Keyser
2000
Jennifer Golden, Frankfort
Candice Harshbarger, Keyser
Chase Laurita, Keyser
Allison Simpson, Frankfort
2001
Zachary Hutzell, Frankfort
Michelle Ryan, Keyser
Brianne Simpson, Frankfort
Jacob Staggers, Keyser
2002
Andrew Knotts, Keyser
Tommy Nester, Keyser
Dustin Turbin, Keyser
Rion Wimer, Keyser
2003
Mark Elliott, Keyser
Mary Klinestiver, Keyser
Kylie Parrish, Keyser
Morgan Perry, Keyser
2004
Devin Diehl, Keyser
Megan Hott, Keyser
Timothy Sirk, Keyser
Eric Walker, Keyser
2005
Kevin Knotts, Keyser
Skyler Minke, Frankfort
Megan Moreno, Keyser
Rachel Whitehair, Keyser
2006
Keith Davidson, Keyser
Jason Meyer, Keyser
Lydia Ringler, Keyser
Brad Ryan, Keyser
2007
Tyler Biser, Keyser
Carly Buser, Frankfort
Jeremy Gilbert, Keyser
David Gross, Frankfort
2008
Anthony Farris, Keyser
Shelby Hayes, Frankfort
Austin Mull, Frankfort
Cody Vargo, Frankfort
2009
Karalee Geis, Frankfort
Kaitlyn Jan, Frankfort
Dylan Abe, Frankfort
Justen Stimmetz, Frankfort
2010
Haley Foster, Keyser
Hunter Jenkins, Frankfort
William Lowe, Frankfort
Tessa Sawyers, Frankfort
2011
Branson Anderson, Frankfort
Aaron Borho, Frankfort
Lexi Geiger, Frankfort
Brooks Mickey, Frankfort
2012
Devon Alt, Frankfort
Emily Hines, Frankfort
Andrew Kenney, Frankfort
Olivia Young, Home Schooled
2013
Allison Beverlin, Frankfort
Travis Borror, Keyser
Thomas Clark III, Frankfort
Garrett Grose, Frankfort
2014
Hosanna Barrett, Keyser
Micah Buser, Frankfort
Nikki Cannon, Frankfort
Samantha Martin, Keyser
2015
Dominic Francis Shultz, Keyser
Agape Charis Barrett, Keyser
Ashleigh Marie Burgess, Keyser
Trevor Dean Witt, Frankfort
2016
Ryan Shoemaker, Keyser
Hayden Faulk, Keyser
Daniel Owens, Keyser
Evan Matlick, Keyser
2017
Trenton Burns, Keyser
Hannah Slaughter, Keyser
Jacob Logsdon, Frankfort
Xander Shoemake, Frankfort
2018
Amaya Runion, Keyser
Hunter Powell, Keyser
Eric Harvey, Keyser
Eric "E.J." Guy, Keyser
2019
Maddy Fisher, Keyser
Victoria Smith, Keyser
Nathan Lange, Frankfort
Nathan Armentrout, Frankfort
2020
Lydia Helle, Frankfort
Logan Rotruck, Keyser
Austin Smith, Keyser
Adyn Weaver, Frankfort
2021
Malachi Green, Keyser
Austin Lee, Keyser
Tate Riggleman, Keyser
Ava Westfall, Keyser
2022
Celia Cole, Keyser
Benjamin Heavener, Keyser
Zane Pope, Keyser
Royal Wyatt, Frankfort
|